Proč používat opalovací krémy

Ať už se chystáte opalovat u moře či na plovárně ve vašem bydlišti, berte vážně výstrahy kožních lékařů před jeho negativními účinky. Nadměrné slunění totiž pokožku nevratně poškozuje, způsobuje ji předčasné stárnutí, tvorbu vrásek a může způsobit i rakovinu. A na to stačí i jedno spálení v dětství. Kůže má totiž paměť.

Naše kůže působí jako živá bariéra mezi vnějším prostředím a vnitřním našeho těla. Není proto divu, že při působení slunečního záření jako škodlivého faktoru, si to „odnese“ nejvíce. Sluneční záření je vlastně elektromagnetické záření s různou vlnovou délkou a vyvolává v kůži celou řadu biologických pochodů, které jsou pro organizmus
i užitečné. Patří k nim např. tvorba vitamínu D, zlepšení nálady, hojení některých kožních onemocnění. K negativním patří např. předčasné stárnutí pokožky. Vlivem slunce se zhoršuje celá řada onemocnění, jako je např. akné, růžovka, tuberkulóza kůže, pigmentové skvrny, herpes (opar) a mnohé jiné.

Rakovina kůže patří mezi nejčastější formy rakoviny

Existují dvě skupiny nemoci:
1.      Malígny melanom – patří stále mezi nejhorší formy rakoviny. V pokročilém stádiu se i přes pokrok v medicíně považuje za prakticky nevyléčitelný.

2.      Nemelanomovou rakovinu – patří sem kožní karcinomy a jejich předstupně..

Alarmující je celkový nárůst výskytu všech forem rakoviny kůže. V průběhu 30 let stoupl počet případů rakoviny kůže čtyřikrát a stal se z něj nejčastější druh nádorového onemocnění. Léčí se na něj každý čtvrtý pacient s diagnózou rakoviny. 

Pokud to s ochranou proti škodlivým účinkům slunečního záření myslíte vážně,
je tu několik konkrétních rad:

 1. Mezi 11. – 15. hodinou se pobytu na slunci, pokud možno vyhýbejte.
  V tomto období dosahuje intenzita ultrafialového záření maximum.
  Poznámka: Sluneční se záření odráží od různých povrchů a některé jeho části procházejí sklem, vodou či mraky (ty propouští až 90% ultrafialového záření).
 2. Používejte  pokrývky hlavy (klobouk, kšiltovku, sluneční brýle  s UV filtrem
  (ultrafialové záření sice pouhým okem nepostřehneme, ale může nám způsobit pálení očí a přispívá ke vzniku šedého zákalu a degenerace sítnice).
 3. Nejdůležitější ochranou kůže jsou však kvalitní ochranné přípravky. Jsou to různé chemické a minerální látky, které mají po nanesení na pokožku sluneční záření od ní odrážet (přírodní nebo-li minerální filtr), anebo ho pohlcovat už v jejich povrchových vrstvách a bránit tak poškození pokožky v její hloubce (chemický filtr).
 4. Čím citlivější pokožka, tím vyšší musí být ochranný faktor.
 5. Opalovací krém nanášet minimálně 30 minut před vyjitím ven. Tzn. doma, v hotelu, … se nakrémovat ještě 30 minut před tím, než vyjdu ven na slunce. Krém se musí vsáknout do pokožky, jedině pak mě může ochránit.
 6. Krém je potřeba nanášet v dostatečném množství. Na jedno natření celého těla asi 6 čajových lžiček.

Poznámka: V reálném životě jsme velmi „spořivý“, ale toto je šetření na nesprávném místě.

 1. Pravidelně krém nanášet, tzn. po uplynutí časové „ochrany“. S krémem SPF 20
  u moře na pláži celý den prostě nevydržím. Viz SPF faktor níže.
 2. Pokud nemáte vodě odolný krém, je potřeba se po každém vykoupání znovu nakrémovat.
  Poznámka: V případě vodě odolného krému se musíte vyvarovat sprchování s mycími prostředky, drhnutí se ručníkem, apod. Jinak je krém neúčinný.
 3. Nezapomínejte po každém opálení doma po omytí pokožku ošetřit. Výbornými prostředky jsou takové, které dokáží pokožku zklidnit a odvést teplo. Např. ALOE VERA.

Podle čeho si vybrat ochranný krém?

1)     FOTOTYP – je individuální reakce vaší pokožky na sluneční záření.
Rozlišujeme následující typy: 

a)     FOTOTYP I – vaše kůže je velmi světlá, máte světlé (ryšavé) vlasy, pihy, modré oči, vaša pokožka nikdy nezhnědne, vždy se spálíte a na jarním slunci anebo začátkem léta se spálíte už po 10 minutách bez ochrany kůže.

b)     FOTOTYP II – má světlou pokožku, světlé vlasy, méně pih, často se spálí, může mírně zhnědnout a bez ochrany dojde k spálení během 10 až 20 minut.

c)      FOTOTYP III – má tmavší pokožku, tmavé vlasy, zřídka se spálí, vždy zhnědne, na slunci bez ochrany dojde k spálení po cca 30 minutách.

d)     FOTOTYP IV – má tmavou kůži, tmavé vlasy, tmavé oči, nikdy se nespálí a vždy zhnědne. To však neznamená, že se nemusí chránit.

 

2)     Zeměpisná poloha – podle toho kde se budete slunit (doma na zahradě, v horách, u moře). Důležitá je i nadmořská výška (čím vyšší tím vyšší ochrana).

 

3)       ULTRAFIALOVÉ ZÁŘENÍ – má poškozující účinky.

a)     UV-A – záření proniká do pokožky velmi hluboko, více jako 50% záření pronikne
i sklem a jeho účinky se projevují až po letech.

b)     UV-B – záření proniká do povrchových vrstev pokožky, nepronikne sklem a na pokožce způsobí, pokud to přeženete, viditelné spálení.

c)      UV-C – záření téměř pohlcené ozónovou vrstvou.

 

4)     SPF faktor – každý ochranný produkt má číselné označení. Toto číslo znamená o jaký čas se může prodloužit pobyt na slunci, než se pokožka spálí.
Platí vzorec: ochranný (SPF) faktor x 10 = výsledný čas (v minutách).
Např. SPF 50 tuto dobu prodlouží na 500 minut (8h 20 minut). Tzn. čim vyšší „faktor“, tym delší ochrana.

Shrnutí předchozích informací v přehledné tabulce

Typ

Charakteristika
na slunce

Reakce

Vlastní ochrana

Doporučený ochranný faktor

I

 • Pihy
 • Bledá pokožka
 • Ryšavé vlasy

Velmi rychle se spálí,
ale nikdy se neopálí

 

5 – 10

minut

50

 

II

 • Světlá pokožka
 • Blond vlasy

Často se spálí,
velmi slabé opálení

10 – 20

minut

30

 

III

 • Jemně hnědý odstín pokožky
 • Tmavohnědé vlasy

Málokdy se spálí,
relativně rychle se opálí

 

20 – 30

minut

Nejprve 30,

potom 20

IV

 • Opálená pokožka
 • Černé vlasy

Nikdy se nespálí,
rychlé a trvalé opálení

40

minut

20

 

 

S pozdravem a přáním krásného dne se loučí Mgr. Marta Maliňáková

 

Použitá literatura: MUDr. Kampe, Solárná ochrana – 2014