SUPER OMEGA

Základním kamenem jsou nenasycené a více nenasycené mastné kyseliny (MK) – omega 3 mastné kyseliny. Tyto látky (MK) jsou esenciální – nepostradatelné pro náš organismus, jsou nedílnou součástí buněčných struktur (hlavně buněčné stěny), podílejí se i na správných funkcích našeho organismu a zasahují do dějů jednotlivých orgánů a jejich systémů. Naše tělo si je však nedokáže vyrobit v dostatečném množství, a proto je nezbytný příjem těchto látek ze stravy.

Využití:

  1. Ovlivňuje kardiovaskulární systém (srdce, cévy) a metabolický syndrom. V této oblasti MK upravují metabolismus tuku – snižují LDL cholesterol a tuky (triacylglyceroly) v krvi, naopak pomáhají zvyšovat HDL cholesterol a tím přispívají ke snížení rizika onemocnění arteriosklerózou. Dále snižují hladinu krevního cukru. Nedostatek příjmu omega 3 nenasycených MK v dětském věku může vést k vysokému krevnímu tlaku v dospělosti.
  2. Ovlivňuje centrální nervový systém a činnost mozku. Omega 3 MK jsou mj. stavebním kamenem nervových buněk, v dětském věku podporují zrání mozku. Jejich účinek se využívá při hyperaktivitě dětí, zlepšují koordinaci a pohybové schopnosti nejen u zdravých dětí, ale i u dětí s poruchou pohybové koordinace. Dále tyto látky podporují funkční schopnosti mozku, jako je paměť, koncentrace a schopnost učení.
  3. Mají vliv na imunitní systém. Jejich hlavní efekt je imunomodulační, kdy se omega 3 MK začleňují do buněčné membrány T-lymfocytů a tím zajišťují správnou funkci T-lymfocytů, ovlivňují rychlost a schopnost těla rozpoznat virus, bakterie nebo jiné cizorodé látky, podněcují okamžitou reakci organismu na infekci a zánět. Pomáhají zmírňovat alergické reakce. Hlavními a velmi účinnými představiteli vícenenasycených neboli Omega 3 nenasycených mastných kyselin jsou DHA, EPA.

DHA = kyselina dokosahexaenová

Je zodpovědná a má pozitivní klinicky ověřený účinek na nervový systém a zdravý vývoj mozku v dětském věku, pomáhá udržovat duševní zdraví, preventivně působí proti stařecké demenci a chrání před rozvojem Alzheimerovy choroby. Dále také ovlivňuje imunitní systém.

EPA = kyselina eikosapentaenová

Účinkuje hlavně na kardiovaskulární systém, pomáhá udržovat zdravé srdce a pružné cévy, tzn. zesiluje a podporuje účinek antitrombotický (blokuje tvorbu krevních sraženin), antiarytmický (prevence poruch srdečního rytmu) a vasodilatační („rozšiřuje cévy“ a tím snižuje krevní tlak). Dále má pozitivní účinek na další příznaky tzv. metabolického syndromu (cukrovka, obezita, vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů).