Ganoderma lucidum – Reishi

Lesklokorka Lesklá nebo-li Reishi patří mezi nejvýznamnější léčivé houby. Obsahuje řadu cenných léčivých látek. Tato houba se osvědčila zejména při léčbě nádorových onemocnění.

Leskloskorka lesklá, známá často pod čínským jménem Ling Zhi nebo japonským Reishi patří do skupiny chorošovitých hub a působí bílou hnilobu dřeva. Plodnice jsou jednoleté, v mládí lesklé – odtud získala houba i své české jméno.

V Asii se používá již 4 000 let. Např. Číňané tuto houbu nazývají různými vznešenými synonymy jako „zázračná houba“ či „šťastná bylina“ nebo „rostlina s duchovní silou“, symbolizující zároveň bohatství, dobré zdraví, dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost. Považují ji za královnu léčivých bylin, tzn. že je významnější než ženšen.

Klinické studie

 • Během klinických pokusů byl podáván prášek z plodnic lesklokorky 2000 pacientům trpících chronickou bronchitidou. Již po 2 týdnech se u 60-90% pacientů projevilo zlepšení a zvýšení chuti k jídlu.
 • U pacientů trpících srdečními onemocněními se podávání houby osvědčilo při léčbě dušnosti, bušení srdce, bolesti u srdce a při srdeční arytmii.
 • Při žloutence se při konzumaci přípravků s lesklokorkou zmenšila pacientům játra a došlo k úlevě od fyzických příznaků.
 • Klinické studie potvrdily významné zlepšení zdravotního stavu i u pacientů trpících hepatitidou typu B. U 50% pacientů došlo k ochraně jater před poškozením různými fyziologickými a biologickými faktory.
 • Podle japonského lékaře Shigeru Yuri se 10% jaterních chorob dá vyléčit podáváním lesklokorky po dobu 2 měsíců. Glukany izolované z lesklokorky jsou slibným prostředkem při zpomalení cirhózy jater.
 • Vědci v USA studovali vliv triterpenoidů z lesklokorky na růst nádorových buněk rakoviny prsu a zjistili, že se jejich růst zastavil a došlo k potlačení jejich šíření.

Zdravotní účinky

 • Lesklokorka se osvědčila podpůrné při léčbě nádorových onemocnění.
 • Zvyšuje efekt chemoterapie a potlačuje jeji vedlejší negativní účinky, jako je nechutenství a chorobný ůbytek bílých krvinek. Její výhodou je, že neobsahuje žádné látky toxické pro lidský organismus.
 • V asijských zemích je součástí léčby pacientů po chirurgickém zákroku nádoru jícnu, žaludku, prsu, tlustého střeva a délohy.
 • Vykazuje pozitivní efekt proti nádorovému bujení u rakoviny prostaty
  a při leukémii.
 • Lesklokorka obsahuje účinné látky vhodné pro léčbu bakteriálních, virových chorob nebo mykoz.
 • U extraktů z plodnic se projevily protibakteriální účinky proti stafylokokům, streptokokům a vůči Bacílíus pneumoniae.
 • Extrakty z lesklokorky se osvédčily i při léčbě žloutenky.
 • Obsahové látky Z lesklokorky účinné působily proti viru Herpes simplex 1 a Herpes simplex 2 a proti oparům.

Zajímavosti

Extrakty z lesklokorky jsou perspektivní při léčbě nezhoubného zvětšení prostaty mužů. Zmíněný extrakt z houby vykazoval výraznou aktivitu a následné došlo ke zmenšení prostaty a ustoupení problémů s močením.

V současnosti poptávka po produktech z lesklokorky lesklé stále vzrůstá.
V roce 2005 se produkce odhadovala na 6 000tun. Hodnota světové produkce lesklokorky se v současnosti odhaduje mezi 10 – 80 miliardami US dolarů.

Lesklokorka urychluje metabolismus jater a zbavuje je rychleji toxických látek. Je vhodná i při léčbě chronické hepatitidy a odstraňuje příznaky chorob, jako jsou závraté a vyčerpání. Ulevuje lesklokorka od horské nemoci.

Konzumace lesklokorky je vhodným prostředkem při vysokém krevním tlaku, snižuje hladinu cholesterolu, je prevenci vůči vzniku trombózy a rozpouští krevní sraženiny. Triterpenoidy houby přispěly k ochraně cév před aterosklerozou tím, že bránily agregaci krevních destiček. Také tlumí vedlejší účinky léků pro snižování krevního tlaku.

Ukázalo se, že lesklokorka (reishi) chrání pokožku proti slunečnímu záření, a to zejména proti UV paprskům. Reguluje obsah vlhkosti v pokožce i její pružnost.

Chrání pokožku proti bakteriální infekci.