Aloe vera výrazně urychluje a zkvalitňuje hojení

Aloe vera je známa jako lidstvo samo. Píše se o ní v knihách
(nejen lékařských – říká se jí „Lékař v květináči“), časopisech, internetu, dokonce i v Bibli (4. kniha Mojžíšova 24:6, Přísloví 7:17, Jan 19:39).

Aloe vera výrazně urychluje a zkvalitňuje hojení, což se dá velmi dobře zdokumentovat například u spálenin. Dokládají to i studie uvedené níže. Také naše vlastní zkušenost a zkušenost našeho syna. Více po kliknutí zde.

Aloe Vera – možností použití: 

 1. Řezné nebo jiné akutní rány
 2. Odřeniny 
 3. Bodnutí a štípnutí hmyzem. Aloe sníží pocit pálení, otok i zarudnutí.
 4. Pálení a bolesti v krku, zánìty dásní i po vytržení zubù, afty
 5. Potíže s rýmou a ucpáváním nosních dutin 
  (u většiny nosních kapek na chemické bázi dochází k vysychání nosní sliznice).
 6. Vlasy, pokožka
 7. Pohmožděniny, proleženiny i hematomy

Existuji však také CHRONICKÉ RÁNY, které jsou daleko problematičtější,
a jejich hojeni trvá výrazně déle.
U chronických ran první fáze je čištěni a odstraněni nekróz delší a složitější. Po vyčištění také probíhá dlouhodobá granulační fáze.Poslední, epitelizační fáze (dojde k uzavřeni chronické rány), je v těchto případech považovaná za velmi úspěšnou.

Časté chronické defekty (na něž velmi dobře působí užívání Aloe Vera,
místně pak AV Spray první pomoci AV Koncentrát):

 1. Bércové vředy. Jde o poškozeni kožního krytu do různé hloubky. 
  Většina z nich je žilního původu. To se projevuje zarudnutím okolí,
  defekty v kůži,vředovatěním a sekreci tekutiny. 
 2. Diabetická noha – vznikla coby komplikace cukrovky a neuropatie. Na základě arteriosklerózy dochází k zúžení velkých cév a k omezeni cévního zásobování. Často bývá nutná operace (amputace). 
 3. Proleženina – vzniká v místě neustalého kontaktu s lůžkem. Tim je vyvíjen tlak na cévní zásobení a dochází k omezeni výživy tkání. Je nebezpečna zvláště u nepohyblivých pacientů. Nutné je odstraněni příčiny, tedy tlaku na uvedenou oblast, polohováním pacienta. 

Studie

Hlavním měřítkem při nich byla doba hojení popáleniny. Jednalo se převážně o popáleniny I–II stupně způsobené vysokými teplotami. Výsledek:  V průměru o 8 dni rychlejší hojeni, lepší vzhled jizvy a menši bolestivost při použiti Aloe Vera. 

 1. Journal of the American Pediatric Medical Association – perorální i místní aplikace preparátů Aloe Vera urychlily hojeni různých druhů zranění
  u zvířat. Velikost ran se oproti druhé kontrolní skupině zmenšila
  o 62% a  zevní použiti Aloe Vera snížilo velikost zraněni o 51% oproti 33% kontrolní skupiny.
 2. Journal of Dermatologic Surgery and Oncology zkrátila Aloe Vera hojení dermabráze kůže na obličeji o 72 hodin. 
 3. Annals of Emergency Medicine, která probíhala při omrzlinách u 154 pacientů. Studie uvádí, že při používání Aloe Vera se zotavilo 67,9% pacientů bez ztráty tkáně, oproti 32,7% pacientům v kontrolní skupině. Aloe Vera zabránila snížení přítoku krve do poškozené oblasti, čimž mohlo dojit ke zhojeni. 
 4. Dle dvojitě zaslepené studii časopisu Tropical Medicine and International Health aplikovalo 30 pacientů s chronickou psoriázou 0,5% krém s Aloe Vera 3x denně během pěti po sobě jdoucích dnů po dobu čtyř týdnů, zatímco 30 pacientů aplikovalo na postižené místo neúčinnou látku (placebo). Po osmi měsících kontrola zjistila, že mnohem více míst poškozených lupenkou bylo vyhojeno ve skupině s Aloe Vera, konkrétně 82,8% oproti 7,7% ve skupině s placebem. 

Hezký den VÁM přeje 

Jiří Maliňák

Použitá literatura:

 • MUDr. Milan Čarvaš – AV Spray první pomoci –  LR magazín z roku 2013